Закрыть


Нажмите на изображение, чтобы его изменить

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ. 30.09.2012


БАСОВА Д. В.

студентка факультету психології КНУ ім..Т.Г.Шевченка

ТИЩЕНКО Н. В.

практичний психолог «Центра изучения Личности»

КРИВЕНКО І. В.

вчитель-методист гімназії №153 ім. О.С.Пушкіна


Протягом кількох років нами проводились дослідження особливостей впливу музики на природу та людину.

Був досліджений вплив музики різних жанрів на емоційний стан та навчальну діяльність школярів. Зокрема:

вплив музики різного характеру на емоційний стан учнів та навчальну діяльність школярів,

вплив музики на якість виконання домашніх робіт (довготривалий вплив музики),

вплив музики на якість виконання перевірочних робіт (короткочасний вплив музики).

Під час опрацювання теоретичного матеріалу, зокрема, був встановлений факт впливу музики на структуру води. Так, дослідження відомого японського вченого й цілителя Емото Масару доводять, що вода здатна вбирати, зберігати й передавати людські думки й емоції. Форми кристалів льоду, що утворюються при замерзанні води, не тільки залежать від її чистоти, але й змінюються залежно від того, яка над цією водою лунає музика, які їй демонструють зображення й промовляють слова, і, навіть, від того, думають люди про неї, або не звертають на неї увагу.

Зацікавившись цим фактом, був досліджений вплив музики на ріст і розвиток рослин та встановлено, що під впливом класичної музики рослини значно прискорюють свій ріст – міцнішає стебло, з’являються додаткові листки (паросток 1). Менше впливає на ріст рослин класична музика в рок-обробці (паросток 3). В той час, як важкий рок негативно впливає на рослини - вони припиняють або уповільнюють свій ріст (паростки 2, 4).

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

З наукових джерел відомо, що наша свідомість складається з бета-хвиль головного мозку, які вібрують на частоті від 14 до 20 герц. Бета-хвилі генеруються нашим мозком тоді, коли ми зосереджені на повсякденній діяльності або переживаємо сильні негативні емоції. Піднесені відчуття й спокій характеризуються альфа-хвилями, які поширюються на частоті від 8 до 13 герц. Періоди пікових творчих здібностей, медитацій і сну характеризуються тета-хвилями, які мають частоту від 4 до 7 герц, а глибокий сон, глибока медитація й несвідомий стан генерують дельта-хвилі, частота яких становить від 0,5 до 3 герц.

Класична музика, що впливає на кору головного мозку, вводить його в стан альфа хвиль. А саме в цьому стані людина має підвищену здатність до навчання. Отже, за мету було поставлено з’ясувати, якого ефекту у навчанні можна досягти вібраційним впливом звуків музики на людину.

Цьому й був присвячений наступний етап дослідження. Щоб порівняти «музичний малюнок» різних музичних напрямків (а отже і той вібраційний вплив, що створюють звуки музики), була використана комп’ютерна програма Sony Sound Forge. Були проаналізовані такі напрями: класична музика, класична музика в рок-обробці, альтернативний рок, панк-рок, хард-рок, музика «Бітлз», джаз, хіп-хоп, клубна музика, популярна музика вітчизняних і зарубіжних виконавців.

Комп’ютерний аналіз показав, що класична музика має чітку ритмічну структуру з невеликим діапазоном коливань, і саме це, швидше за все, і відіграє визначну роль у введенні кори головного мозку у стан альфа-хвиль.

В.А. Моцарт

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

Л. ван Бетховен. Апассіоната

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

Л. ван Бетховен. Патетична соната

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

Е. Гріг. Пер Гюнт

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

Жодний з інших музичних напрямів, які були досліджені, не відповідав «музичному малюнку», що створила класична музика. Всі інші музичні жанри такої чіткої структури не мають.

Аналізуючи класичну музику в рок-обробці, можна помітити, що ритмічне чергування довгих і коротких повторів має місце. Але воно «розмивається», що зумовлене інструментальною обробкою та активним використанням ударних інструментів.

Класика в рок-обробці

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

Різноманітні напрями рок музики, клубна та популярна музика також не складають «запрограмованого» малюнка і є «непередбачуваними» для сприймання корою головного мозку. Можливо саме тому творча і непередбачувана сучасна молодь обирає для слухання цю музику. Але детально ці причини не досліджувались.

Крім того, музичний твір, що повністю складається з несподіванок, сприймається корою головного мозку як «какофонія», так само, як і нота, що нескінченно тягнеться, не лише не викликає естетичних відчуттів, але може призводити до психічних порушень.

Клубна музика

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

Дуже цікавий ритмічний малюнок має джазова музика, можливо це зумовлене сольними імпровізаціями.

Джаз

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

Деякі музичні композиції «Бітлз» мають ритмічний малюнок дещо схожий на класичну музику, наприклад Yesterday. Але детальний аналіз вказує на те, що він відрізняється на правому і лівому каналах сприйняття.

Бітлз

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

Отже можна зробити висновок, що використання сучасної музики з метою впливу на інтелект, має бути обмеженим і детально перевіреним. В зв’язку з цим, на сучасному етапі досліджень, можливо рекомендувати використовувати під час навчання лише перевірену часом класичну музику. І в подальших дослідженнях використовувалась лише вона.

Анкетування, що було проведено серед школярів показало, що серед дітей, які не грають на музичних інструментах, 58% навчаються на достатньому та високому рівні. А серед дітей, які грають на музичних інструментах більше 4 років – 83% успішні у навчанні. На наш погляд різниця в 25% є досить значущою, і цьому можливо є кілька пояснень.

1. Діти, що грають на музичних інструментах, дуже часто слухають класичну музику і виконують її, а отже їхній мозок часто знаходиться в стані альфа-хвиль, а саме в цьому стані підвищується здатність до навчання.

2. Гра на музичних інструментах примушує дітей активно використовувати обидві руки, що сприяє гармонійному розвитку обох півкуль головного мозку. Що також сприяє кращому розвитку мислення, пам’яті, уваги та інших психічних процесів.

Дослідження довгострокового впливу музики на якість виконання домашніх робіт показало, що регулярне слухання класичної музики під час виконання домашнього завдання, значно покращує їх якість. В експериментальній групі якість виконання домашніх робіт покращилась на 75%, в той час як в контрольній групі лише на 50%. Фото зошитів учениці, яка була в складі експериментальної групи ілюструє наведені показники (значне зменшення помилок та покращення почерку).

ВПЛИВ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ НА НАВЧАЛЬНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ШКОЛЯРІВ

Одержавши певний позитивний результат в попередньому дослідженні, було перевірено, чи можливий «швидкий» результат від слухання класичної музики. Дослідження проводилось за такою схемою:

1.Учні виконували списування тексту у звичайній обстановці.

2.Через тиждень учні виконували списування аналогічного тексту у супроводі класичної музики. Дітям вмикали музику за 5 хвилин до початку написання роботи, надавали інструкцію. Музика фоном звучала під час всього написання роботи.

3.На наступному етапі був проведений порівняльний аналіз якості виконаних робіт.

Далее.


 


©2010 - 2018. Анатомия детской Личности. Условия использования.